Edukacija2021-03-10

Įdomioji pinigų istorija

Pinigai visada buvo reikalingi ne tik kaip atsiskaitymo priemonė už įsigytus daiktus ar paslaugas, bet ir kaip vertę apibrėžiantis standartas ar turto kaupimo būdas.

Pinigai – neatsiejama mūsų kasdienybės dalis ir kiekvienas mūsų turi susiformavęs savitą požiūrį į pinigus – vieniems pinigai yra blogis, kitiems atvirkščiai ir gero gyvenimo garantas, tačiau ištisus šimtmečius šias priešybes jungia bendras susitarimas – pinigai buvo, yra ir bus reikalingi tiek trumpalaikių, tiek ir ilgalaikių tikslų įgyvendinimui. Be to, žmonėms pinigai visada buvo reikalingi ne tik kaip atsiskaitymo priemonė už įsigytus daiktus ar paslaugas, bet ir kaip vertę apibrėžiantis standartas ar turto kaupimo būdas. Taip pat, pinigai tapo viena iš galimybių megzti abipusiškus santykius, įamžinti socialinę ir valstybinę hierarchiją. Pinigais matuojame turtą, laiką ir net svajones.

Mokslininkų teigimu pinigai kaip reiškinys atsirado prieš maždaug 40 tūkst. metų. Nors iš pradžių vykdavo natūriniai mainai, ilgainiui buvo pasitelkta patogesnė ir universalesnė priemonė atsiskaityti už prekes, žinias ir paslaugas – pinigai. Iš pradžių kaip pinigų ekvivalentas buvo naudojami rečiau gamtoje randami natūralūs objektai.

Pvz. Amerikos žemynuose buvo naudojamas perlamutras, o Afrikoje, Europoje, Azijoje ir Australijoje jūrų kriauklės. Pinigų funkciją taip pat atliko varis, meteorito gabalai, gintaras, karoliukai, geležies, aukso, sidabro ir švino gabalai, kailiai, druska ir net ginklai. Sidabro lydiniai Lietuvoje buvo žinomi nuo X a. pabaigos, kai čia buvo naudojami kaltiniai lydiniai (vartoti iki XII a. pradžios).

 

Kaura kriauklės

Seniausia žinoma valiuta yra Mesopotamijos šekelis, atsiradęs prieš beveik 5000 metų. Manoma, kad šekelis buvo masės matavimo vienetas už grūdus, lygus 11 gramų. Mėnesio darbas buvo vertas 1 šekelio, o vergas galėjo būti parduodamas už 10-20 šekelių. Atsiskaitymo matu ilgą laiką buvo laikomas produkto svorio vienetas, todėl daugelio šalių valiutos pavadinimai iki šiol reiškia svorio vienetą pagal jo vertę.

Mesopotamijos šekelis

Pirmoji žinoma monetų kalykla buvo pastatyta apie 600 m. prieš Kristų Mažojoje Azijoje, Lydijoje (dabartinė vakarų Turkijos dalis) ir mokslininkų teigimu tai lėmė šios valstybės suklestėjimą. Monetų gamybai reikėjo surasti tokią medžiagą, kuri būtų net tik tvirta ir lengva, bet ir vertinga, todėl buvo pasirinkta naudoti dvejus tauriuosius metalus – auksą ir sidabrą. Auksas buvo vertingesnis todėl auksinėmis monetomis atsiskaitydavo už brangesnius pirkinius.Maždaug 770m. prieš Kristų Kinijoje kaip pinigai imta naudoti miniatiūrinės ginklų ar įrankių replikos, nes taip buvo daug patogiau ir praktiškiau. Kadangi replikos buvo aštrios, ilgainiui jos įgavo apvalias formas. Dažnai monetos buvo su skylute, kad būtų patogiau jas susiverti ant diržo. Dabartinėje Kinijoje naudojamas pavadinimas juanis reiškia „apvalus“.

Pirmieji popieriniai pinigai buvo skurti Kinijoje, valdant Tang dinastijai. Prekeiviai išduodavo pažymas už įsigytas prekes, kad nereiktų gabentis didelio kiekio varinių pinigų. Europoje pirmuosius banknotus 1661м. išleido švedai kaip patvirtinamąjį dokumentą apie pinigus, padėtus į banką. Popierinių pinigų atsiradimas paskatino ir tarptautinių prekybinių ryšių vystymąsi. Valstybės ar monarchijos stabilumas turėjo įtakos pinigų vertei, taigi ir šalies galimybėms tarptautinėje rinkoje. Amžių eigoje pinigai įgaudavo ir prarasdavo vertę.

Pirmasis popierinis europietiškas pinigas

 

Pavyzdžiui, nuvertėjus pinigams po Pirmojo Pasaulinio Karo, Vokietijoje pinigai taip drastiškai prarado savo vertę, kad jais buvo klijuojamos sienos. O 1913 metais JAV nukaldinta 1 dolerio moneta, 2018 metais buvo parduota už  4.560,000 JAV dolerių!

1913 Laisvės Statulos doleris

Nors pinigų naudojama labai daug, tik 8% pasaulyje cirkuliuojančių pinigų yra tikri, t.y. materialūs, kadangi dauguma transakcijų dabar yra vykdomos pavedimu, t.y. neišgryninant sumų. Vystantis ekonomikai, keitėsi ir pinigų savybės – pinigai pradėti gaminti ne tik iš popieriaus, bet ir iš medvilnės, plastiko, o štai  2009m. asmuo, pseudonimu Satoshi Nakamoto, išleido bitcoin – naująją virtualią valiutą. Tai yra skaitmeninė arba kriptovaliuta, kuria keičiamasi decentralizuotu tinklu, jos galima įsigyti valiutų biržose ir bitkoinų keityklose.

 

 

 

Dalintis

Dėmesio!

Atidžiai patikrinkite, ar teisingai nurodėte sąskaitos numerį. Mokėjimo operacija yra vykdoma pagal Jūsų nurodytą gavėjo sąskaitos numerį. Neteisingai nurodžius sąskaitos numerį, piniginės lėšos gali būti įskaitytos į kito kliento sąskaitą, net jei gavėjo pavadinimas nurodytas teisingai.