Naujienos2023-05-08

Auga Palūkanos už Indėlius

Kredito unijos "Neris" administracijos vadovė Kristina Pavliukianec, kartu su Lietuvos didžiųjų bankų atstovais komentuoja indėlių kilimo tendenciją.

Dienraštis 15 min analizuoja indėlių kilimo Lietuvoje tendencijas bei šiuo klausimu kalbina Kredito unijos „Neris” administracijos vadovę Kristiną Pavliukianec.

Dalinamės ištrauka iš straipsnio:

Palūkanos už indėlius 12 mėnesių laikotarpiui šiuo metu siekia 3,75 proc., kai dar 2020 m. nesiekė 1 proc. Kas tai lemia – konkurencija ar EURIBOR augimas?

“Indėlių palūkanų kilimą apsprendžia konkurencinė kova dėl jų pritraukimo. Klientai visada renkasi, kur kuo pelningiau įdarbinti laisvas lėšas. Indėlių rinka konkuruoja ir su kitų investicinių priemonių rinkomis, – kylant VVP, obligacijų palūkanoms, indėlių rinka tiesiogiai ar netiesiogiai į tai reaguoja. Lietuvos rinkoje nuolat yra apie 20 mlrd. lėšų, iš kurių terminuoti indėliai sudaro apie 4.5 mlrd. Kredito unijų turimų indėlių dalis sudaro nedidelę dalį šios sumos, todėl natūralu, kad jų siūlomos palūkanos visada buvo aukštesnės už bankų. Šiuo metu, panašu, kad kova tarp bankų sumažino tą skirtumą iki minimalaus, todėl tikėtina, kad palūkanos gali augti jau unijų iniciatyva. – 15 min sakė. K. Pavliukianec.

Kaip manote, kiek dar yra erdvės kilti indėlių palūkanoms?

Kredito unijos „Neris” administracijos vadovė Kristina Pavliukianec, taip pat sutiko, kad pastarasis indėlių palūkanų augimas dar nėra paskutinis: “Sunku prognozuoti, nes situacija rinkoje keičiasi labai greitai. Žiūrint istoriškai, pvz. 2009-aisiais už vienerių metų terminuotus indėlius Lietuvoje buvo siūlomos iki 10,11% litais (7,87% eurais) palūkanos. Įvertinus EURIBOR indekso kaitą, panašu, kad šis pakilimas dar nėra galutinis.”

Ar galima sakyti, kad dabartinėje aplinkoje indėliai tapo patrauklesniu investavimo įrankiu nei buvo, tarkime, prieš kelerius metus?

Vienareikšmiškai taip. Visų pirma šiuo metu siūlomos palūkanos už indėlius ženkliai išaugo, na, o antra priežastis rinktis indėlius kaip investavimo ar taupymo priemonę yra saugumas. Indėlius iki 100.000,00 Eur. draudžia valstybinė įmonė Indėlių ir investicijų draudimas. Be to, galima rinktis ne tik terminuotąjį, bet ir taupomąjį indėlį. Terminuoto indėlio privalumas yra didesnės palūkanos, bet pinigų negalima nusiimti visą taupymo laikotarpį (priešingu atveju prarandamos sukauptos palūkanos). Tuo tarpu pasidėjus taupomąjį indėlį, galima jį reguliariai ir įvairiomis sumomis papildyti, o palūkanos skaičiuojamos nuo sąskaitoje esančio likučio. Be to, dalį pinigų galima nusiimti, neprarandant sukauptų palūkanų. Tiek terminuotas, tiek kaupiamasis indėlis yra patraukli investavimo priemonė tiems, kas renkasi saugumą.

Visą straipsnį galima paskaityti užsiprenumeravus 15min.

Dalintis

Dėmesio!

Atidžiai patikrinkite, ar teisingai nurodėte sąskaitos numerį. Mokėjimo operacija yra vykdoma pagal Jūsų nurodytą gavėjo sąskaitos numerį. Neteisingai nurodžius sąskaitos numerį, piniginės lėšos gali būti įskaitytos į kito kliento sąskaitą, net jei gavėjo pavadinimas nurodytas teisingai.